Uluslararası petrol fiyatlarındaki eğilim belirsizlikle karşı karşıya

Şu anda, uluslararası petrol fiyatlarının eğiliminde hala büyük bir belirsizlik var ve yeni taç pnömonisi salgını hala petrol fiyatlarını etkileyen en büyük belirsizlik.
Covid-19 vakalarındaki artışın, ABD, OPEC ve OPEC dışı üreticilerden gelen yüksek üretimin öncülüğünde Aralık 2021'den itibaren talebi geçmesi beklenen küresel petrol talebindeki toparlanmayı yavaşlatması bekleniyor. Raporda, ABD, Kanada ve Brezilya'daki yıllık üretimin bu yıl rekor seviyelere ulaşabileceği tahmin ediliyor.
OPEC, 2022'de petrol piyasasının gelişimi konusunda iyimser. Buna karşılık, ABD Enerji Enformasyon İdaresi, Aralık 2021'de yayınladığı Kısa Vadeli Enerji Görünümü'nde yeni koronavirüs varyantının petrol piyasası üzerindeki etkisiyle ilgili endişelerini dile getirdi. IEA'nın görüşü Bu yıl ham petrol piyasasının arz ve talep durumu ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ninkine benzer.
Uluslararası petrol fiyatlarındaki artış, küresel ekonomik toparlanma, sıkı stok ve yetersiz üretim kapasitesi gibi birçok faktörden etkileniyor. Arz açısından OPEC ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin, ABD'nin petrol fiyatlarını rahatlatmak için petrol arzını artırma talebine rağmen üretim azaltma planlarını uygulamaya devam etmesi ve uluslararası petrol piyasasında mevcut arz ve talep durumunu korumaya çalışması, petrol fiyatlarını kontrol etme yeteneklerini gösteriyor. Talep tarafında, ekonomik aktivitede istikrarlı bir toparlanma ve ulaşım yakıt tüketimindeki artış, petrol talebindeki büyümeyi tetikliyor. OPEC, küresel petrol talebinin 2021'de bir önceki yıla göre günde 5,7 milyon varil artmasını bekliyor ve OECD dışı bölgelerin günde 3,2 milyon varil artması bekleniyor. OECD bölgesinin günde 2,5 milyon varil büyümesi bekleniyor.
2021'de küresel ekonomi, salgının puslu ortamından kademeli olarak kurtulacak ve büyük ekonomiler, ekonomiyi canlandırmak için uluslararası petrol fiyatlarına güçlü bir destek oluşturacak gevşek maliye ve para politikaları benimseyecek.