İnşaat harcı içinde HPMC Selüloz eter

Selüloz eter yapı malzemelerinde çok önemli bir bileşendir. Çimento, kireç, kalsiyum ve alçı bazlı sistemlerin daha iyi su tutma, mukavemet ve yapışma elde etmesini sağlayabilir. Selüloz eter kullanımı aynı zamanda yüksek kaliteli harç ürünlerinin endüstriyelleştirilmesini mümkün kılar. Selüloz eter ürünlerinin makul bir şekilde uygulanması şunları sağlayabilir: harcın yapım verimliliğini artırabilir ve mekanik yapıyı mümkün kılarak zamandan ve malzemeden tasarruf sağlayabilir; yüksek kaliteli harç üretimi Ürün, harca yeni işlevler kazandırır; harcın uygulama ortamına uyumunu artırır.
Su tutma ve su tutma kapasitesi
Çimento bazlı ürünlerde, selüloz eter, suyun taban yüzeyine çok hızlı bir şekilde nüfuz etmesini etkili bir şekilde önleyebilir ve çimento hidratasyon reaksiyonuna katılmak için harçta daha fazla suyun kalmasına izin verebilir. Çevre sıcaklığındaki değişiklik, selüloz eterin su tutma özelliğini etkileyecektir ve selüloz eter, geniş bir sıcaklık aralığında sabit su tutma kapasitesine sahiptir. Bazı özel ürün sınıfları, yüksek sıcaklıklı ortamlarda hala iyi çalışabilir. Alçı bazlı ve kül-kalsiyum bazlı ürünlerde selüloz eterler de çalışma sürelerinin güvence altına alınmasında ve mukavemetin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
Sarkma önleyici
Harcın iyi sarkma direnci, harç önemli bir kalınlıkta yapıldığında kayma olmayacağı anlamına gelir; Fayans yapıştırma projesi için duvara yapıştırılan fayansların yerçekiminden dolayı yer değiştirmeyeceği anlamına gelir. Selüloz eter, harç sisteminin tiksotropik özelliklerini önemli ölçüde artırabilir ve harcın sarkma önleyici özelliğe sahip olmasını sağlayarak, özellikle inşaat duvardayken inşaat verimliliğini artırır.
Bazı özel harç ürünlerinde selüloz eter ürünü harcın kıvamını değiştirmeden süspansiyon sağlayacak ve harç sisteminin yüzdürme kapasitesini koruyacaktır. Düz ve kendine güvenli