2022 yılı başında kimyasal hammadde ürünlerinin fiyat artış trendi kaçınılmaz bir sonuçtur.

2022 yılının başında kimya sektörü yeniden karşı atak fiyat artışına başlayacak. Yıldan sonra salgınlar, fırtınalar ve jeopolitik iyileştirme gibi faktörler eklenecek. Kaplan Yılı Bahar Bayramı tatilinin sona ermesiyle birlikte kimyasal fiyatlarındaki artış ana tema haline geldi.
Yıldan sonra, birçok sektör birbiri ardına inşaata başladı, özellikle daha güçlü talep getiren gayrimenkul ve altyapı yatırımlarının genişletilmesi ve sadece iyi mallar satın alınması gerekiyor. Genel olarak, arz ve talep, 2022'de kimyasal fiyatlarını etkileyen baskın faktör olarak yeniden ortaya çıkacak.
Uluslararası ham petrol fiyatı keskin bir şekilde yükseldi ve piyasa makrosu ısındı. Tatilden sonra, genel yurt içi kimya piyasası nispeten güçlü ve kimyasal hammadde fiyatları yükselmeye devam ediyor. Bunların arasında, Ocak ayında stiren ortalama fiyatı yaklaşık 800 yuan / ton, akrilik asit yaklaşık 1900 yuan / ton ve vinil asetat yaklaşık 750 yuan / ton arttı. Propilen oksit bir önceki aya göre %6,9 arttı. Propilen oksit ayrıca, genellikle HPMC olarak adlandırdığımız hidroksipropil metilselüloz üretimi için ana hammaddelerden biridir. HPMC/HEC, kaplama endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Eksik istatistiklere göre 2022 yılının başından bu yana onlarca kimyasal hammaddenin fiyatları arttı. geçen yılın sonundan bu yana fiyatlar ve artış sadece sıcaktı.